cestovanie s deťmi dobré rady nad zlato

 Skúsenosti z cestovania a zabávania detí by som naozaj mohla spísať do knihy a jeden článok mi určite nepostačí…

Budem sa tu snažiť vypichnúť iba tie najdôležitejšie tipy a pevne verím, že by vám mohli pri cestovaní pomôcť.
S našimi deťmi cestujeme od ich dvoch – troch mesiacov.
Sú naučení na dlhé jazdy autom, vlakom, autobusom, lietadlom, aj loďou.Rada od nás :
Nebojte sa cestovať s detičkami už od bábätiek. Naučte ich cestovať !
Nemusíte s nimi vycestovať rovno mimo Európu. Cestujte po Slovensku, po kraji, po okrese, po meste. V lete, v zime.
Autom, vlakom, autobusom… Poobzerajte sa, čo máte v blízkom okolí. Čím skôr s deťmi vyjdete na výlety – kratšie aj dlhšie, tým viac sa im cestovanie bude zdať ako úplne bežná časť života.

 

Všetky postrehy, ktoré som za čoskoro osem rokov, ako som mama zozbierala, som zosumarizovala do bodov od 1 po 16 

1.

Jednoznačne odporúčam všetkým maminkám, aby kúpili pred každou dlhšou cestou zopár nových neobkukaných hračiek. Tu už záleží od veku dieťatka, aké zvolíte…
Táto rada je vhodná pre všetky deti, akéhokoľvek veku, odkedy už vnímajú hmotné veci okolo seba.
Či už to budú nové tri-štyri autíčka pre malých chlapcov, ktoré budete počas cesty postupne vyberať… alebo vymaľovávanky, …
Našim chlapcom ( vo veku 8r. a 6r.) úplne postačia nové časopisy, krížovky, knižky, alebo malé hlavolamy, ktoré nezaberú veľa miesta. S gumičkami sa tiež radi zabavia a vždy pozapletajú náramky celej rodine.
Nové hračky deti zabavia na dlhú chvíľu.

2.

Myslím si, že niektorých týmto bodom prekvapím, ale jednoznačne na cesty zbaliť odporúčam tablet + externú nabíjačku!
Je to výborný pomocník pri 10 hodinových letoch, pri dlhých medzipristátiach, či skorých budíčkoch… do tabletu dáte rozprávky, logické hry,…
Niektorí rodičia tvrdia, že sú tablety iba na škodu. Záleží, čo do tabletu deťom posťahujete.
Je naozaj veľa rôznych edukatívnych hier, ktoré podporia logické myslenie, matematiku, písanie, či čítanie, ale taktiež môžu naučiť cudzie jazyky. Deťom neuškodia hry pre rozvíjanie reflexov a ani aplikácie, kde sa ľahko podľa obrázkov naučia nové slovíčka v rôznych svetových jazykoch.
Podľa nás je tablet veľmi úslužný pomocník, ak sa používa v zdravej miere a rodič ustriehne, kedy je tabletu už priveľa. 10 hodinové lety dajú každému zabrať, preto trošku odreagovania neuškodí.

3.

Ďalej odporúčam prehrávače do ruky.
MP3 balím taktiež medzi prvými. Chlapci si sem vložia pesničky, prípadne rozprávky, ktoré radi počúvajú. Prehrávače vyberám, keď sa blíži čas spánku, alebo viem, že sú deti naozaj unavené. S našimi chlapcami robia hotové zázraky… 

4.

My napríklad berieme vždy so sebou aj sedmové karty. Náš Matej vie hrať olympijského farára od svojich troch rokov. V lietadle mastíme o život. Všetky kartové hry (sedma, vojna, čierny Peter, …) ale aj pexesá určite odporúčame hlavne pri cestovaní lietadlom. Padnú vám vhod aj na prestojoch na letiskách. S pexesom sa vedia zahrať aj menšie detičky.
Výborná hra na cesty lietadlom, loďou, či vlakom je aj Dobble.

 

5.

Spoločenské hry dostanete kúpiť aj v malých cestovných baleniach s magnetickými podložkami.
Halmu, šachy a podobné hry si zahráte aj počas turbulencií a nezaberú Vám skoro žiadne miesto v príručnej batožine, či kabelke 

6.

Veľmi dobre vám poslúžia aj obyčajné papiere. V každom lietadle vám letušky prinesú pre deti pastelky. (ak vám ich nedajú už pri vstupe)
Pre cesty autom si ich však pobaliť nezabudnite a taktiež nezabudnite na pevnú podložku, ktorá by deťom pri maľovaní chýbala. Dajú sa kúpiť rôzne cestovné balenia v hračkárstvach, či papiernictvách.
Z papierov si môžete taktiež skladať. Maliarske čiapky, nebo-peklo, loďky a o zábavu na minimálne pol hodinu máte postarané. Vašim väčším deťom odporúčame zakúpiť knihu Origami a môžu skladať úplne sami.

7.

Ďalšie hry s použitím papierov:

 • Meno, mesto, zviera, vec
 • Hra, v ktorej máte napísať na papier najviac mien na vymyslené písmeno.
  (vyhráva ten, kto ich má viac)
 • Nakresli zvieratko jedným ťahom (kto uhádne, o aké sa jedná, kreslí ďalšie zvieratko)
 • Piškvorky / Tic-Tac-Toe
 • už spomenuté Origami, alebo iné skladanie z papiera (nebo-peklo, čiapka, loďka, lietadielká a podobne) Lietadlá však veľmi neodporúčame skladať počas cesty lietadlom /asi neexistuje dieťa, ktoré by malo v ruke lietadlo a nehodilo by ho pomaly až ku pilotovi do kabíny/ taktiež je to z nášho pohľadu nebezpečné aj počas cesty autom.

8.

Ak máte malinké deti, ktoré už doma začína baviť kreslenie a vedia podržať pastelku, kúpte im na cesty tabuľku s magnetickým perom. Je ľahká a nezaberie veľa miesta. Nepotrebujete k nej pastelky a detičky môžu kresliť a mazať donekonečna. Dokonca k nej dokážete kúpiť aj rôzne pečiatky, takže budete mať určite na chvíľku vystarané.

9.

Ďalšou zábavou, ku ktorej je potrebné mať aj trošku zručnosti a trpezlivosti, je gumičkové pletenie. Zabaví ako dievčatká, tak aj chlapcov.
Ak viete, že sú vaše deti netrpezlivé a podobné hry by ich skôr rozrušili, ako zabavili, vyhnite sa im.

10.

Ak máte deti, ktoré vedia čítať, radíme nakúpiť krížovky. Na osemsmerovkách a sudoku fičia naši chalani od piatich rokov.

11.

Knihy a knižky s nálepkami zabavia deti rôznych vekových kategórií, dokonca aj tie najmenšie a vhodné sú do každého dopravného prostriedku.
Rôznych zaujímavých kníh je na trhu neúrekom. Záleží od dieťaťa, o aké sa zaujíma.
Naši chlapci napríklad zbožňujú „Klub záhad“ so superlupami pre špiónov.
Ale knihami o vesmíre a dinosauroch tiež nepohrdnú.
Jednoznačne odporúčame knihu „Kedy tam už budeme“ (Jenny Austin)
S touto knihou sa Vaše deti na cestách určite nudiť nebudú. Kniha je vhodná pre väčší vekový rozptyl. Zabavia sa s ňou aj menšie deti, ale aj školáci. Obsahuje viac ako 80 hier, ktoré možno ľubovoľne obmieňať – hádanky, hlavolamy, vedomostné kvízy, aktivity na postreh a predstavivosť, či hry so slovami. Táto kniha je ideálny spoločník na cestovanie s deťmi.
Pred nedávnom dostali naši chlapci nádhernú slovenskú knihu „Očko špehúň“ (Gabriela Futová) Očko je prekrásne ilustrovaná kniha s veľmi zaujímavým obsahom. Veľmi odporúčame 

 

12.

Na dlhé trasy do auta radíme zobrať prenosný DVD prehrávač, prípadne nahovorené rozprávky, či zábavné pesničky do autorádia.
Myslím si, že výbornou vychytávkou bude, ak deťom zadovážite úplne nové rozprávky, ktoré predtým nevideli. Určite ich zaujmú viac, ako 100x napozeraný Nemo, či Doba Ľadová. Minimálne o hodinu cestovania máte postarané.
Taktiež ďalší tip – nemusíte zháňať iba dlhé rozprávkové filmy. Deti výborne zabavia aj krátke rozprávky – Tom a Jerry, A je to !, Vlk a zajac a podobné.

13.

Počas krátkej, či dlhej cesty autom dovoľte deťom navigovať vás. Ideálne je im dať úlohy s použitím klasickej mapy. Pred cestou budú potrebovať pár informácií ako čítať v mape.
Naši chlapci nás radi navigujú aj s mobilom v ruke. V mobilnom telefóne zapnite navigáciu, nastavte smer cesty a deti budú v siedmom nebi. Často ich nechávame pomáhať nám na cestách, ktoré sami poznáme aj bez navigácie (ale oni to nemusia vedieť).
Toto je asi najlepší spôsob, ako zabaviť deti v aute. Ak ich máte viac, nezabudnite však vopred stanoviť pravidlá. Jeden naviguje cestu tam, druhý cestu späť. Alebo striedanie po určitom časovom úseku. Vyhnete sa tak hádkam o mapu, či mobil.

14.

Cesta autom je jednoznačne oveľa menej náročná na vymýšľanie rôznych hier, nakoľko krikom nikoho nevyrušíte… 

Okolie, cez ktoré prechádzate sa nonstop mení a preto nie je núdza na vymýšľanie vlastných hier. V aute môžete hrať rôzne slovné hry, pri ktorých nepotrebujete žiadnu výbavu, takže ak aj papiere zabudnete, hier si viete zahrať veľmi veľa.

Výhodou sú samozrejme staršie deti. Asi ťažko si budete hovoriť hádanky s batoľaťom… 

Naše najobľúbenejšie hry :

 • Slovný futbal – povedz slovo a ďalší spoluhráč musí povedať nové slovo na písmeno, ktorým predošlé slovo skončilo. Hra končí, ak sa jeden z hráčov pomýli, alebo povie slovo, ktoré už niekto pred ním povedal.
 • Rýmovanie – povedz slovo a dieťa naň vymyslí také, ktoré sa bude rýmovať.
 • Taktiež veľmi obľúbená hra na hľadanie určitých bodov, na ktorých sa ešte pred začatím hry dohodnete. Napríklad hľadáte čerpacie stanice, alebo v máji postavené Máje J
 • Naša veľmi obľúbená hra je aj „Hádaj, na čo myslím ?!“ Deti hádajú vec, povolanie, alebo zviera (vopred ozrejmite, čo sa hľadá) za pomoci otázok, na ktoré môžete odpovedať iba áno alebo nie.
 • Hádanky! Ktoré deti by nemali radi hádanky ?
 • Výbornou hrou pre malých školákov, alebo predškolákov je hra, na tvorenie viet podľa ŠPZ okoloidúcich áut. Ide pred vami auto s ŠPZ : BN 111 VZ (Babina Našla Vrece Zemiakov) alebo PN 111 HA (Peter Nevedel Hovoriť Anglicky) a podobne. Toto je veľmi zaujímavá hra, ktorá deti výborne zabaví.
 • Abeceda – táto hra je vhodná pre staršie deti – školákov. Ten, ktorý začína hru, povie slovo na A, druhý hovorí slovo na B, ale musí zopakovať aj predchádzajúce slovo na A. Tretí zopakuje slová na A aj B a pridá svoje nové slovo na C. Hra sa končí ak sa niekto pomýli.
 • Ak majú vaše deti napočúvané detské pesničky, môžete si zahrať aj výbornú hru na precvičenie sluchu a reflexov. Z obľúbeného CD im pustíte úryvok a oni hádajú, o ktorú pieseň sa jedná. (túto hru sme si vymysleli sami)

15.

Hry s počítaním.
Radi počítame autá, ktoré sa príliš často na cestách neobjavujú. Hasiči, policajti, sanitky, …
Vymyslieť sa dá toho neúrekom. 

16.

Malá pomôcka pre vás, ktorí máte menšie detičky.
Kúpte do auta vreckár. Zavesíte ho na predné sedadlo a dieťatko si z neho môže samo vyberať hračky ale aj keksíky, či vodu. Uvidíte, vreckár bude váš veľký pomocník.
V aute máte vďaka nemu konečne poriadok a nič sa nešúcha pod nohami a na sedadle kade-tade.


Ak by ste mali aj vlastné výborné vychytávky, na ktoré sme zabudli, radi ich do blogu dopíšeme. Samozrejme, ak sa s nami o ne podelíte

alebo nakuknite ku kamošovi Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

manuál ako zistím, že ide o podvodníka .. pri ponuke ubytovania

Dovolenka pri mori

Chorvátsko mení spôsob výberu mýta: Pozrite sa, kedy sa spustí nový systém a čo sa ešte zmení